News Room

Złoto? Dolar? Nic z tych rzeczy. Bitcoin górą!

Prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew, wzywa do stworzenia i  ujednolicenia ram prawnych dotyczących korzystania z kryptowalut. Przemawiając na Forum Ekonomicznym w Astanie 17 maja, Nazarbajew stwierdził, że większość krajów aktywnie bada możliwości dostosowania wykorzystania kryptowalut do swoich obecnych systemów finansowych, lecz każde robi to indywidualnie. Te odmienne działania ostatecznie mogą doprowadzić do nieefektywności i wprowadzenia niejednoznaczności na rynku światowym.  Zwierzchnik kraju proponuje stworzenie wspólnych zasad, być może za pośrednictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

„Biorąc pod uwagę potrzebę zaangażowania całej społeczności międzynarodowej w opracowywanie globalnych rozwiązań antykryzysowych, proponuję, aby ta inicjatywa była realizowana na platformie Narodów Zjednoczonych – jedynym organem, który jest wybierany przez całe społeczeństwo ludzkie, aby rozwiązywać bardzo poważne problemy”.

Nazarbajew

Na forum prezydent podzielił się swoją wiedzą i oczekiwaniami nowych technologii, takich jak blockchain i sztuczna inteligencja (AI). Żyjemy dziś wśród megatrendów, w których wszystkie aspekty naszego życia są zdigitalizowane, wspierając nowy model gospodarki, powiedział. Do 2030 r. AI zwiększy globalną gospodarkę o 16 bilionów dolarów, dodał, nie precyzując swoich źródeł. Zjawisko kryptowaluty zmieni rynek finansowy i według ekspertów od 200 do 500 największych firm zniknie w ciągu dziesięciu lat.

Po spotkaniu Nazarbajew spotkał się ze współzałożycielem Apple, Stevem Wozniakiem, i omówił perspektywy kryptowalut. Prezydent powiedział Wozniakowi, że pojawienie się niekontrolowanych kryptowalut przez banki centralne nastąpiło w wyniku światowej dominacji pojedynczej waluty. Podkreślając, że obywatele Kazachstanu mogą swobodnie korzystać z innych walut, poza krajową.

Wozniak zauważył, że zaletą kryptowalut jest to, że nie są kontrolowane i mogą stać się uniwersalne i globalne. W zeszłym roku, przemawiając na konferencji Money 20/20 w Las Vegas, współzałożyciel Apple stwierdził, że Bitcoin jest lepszy niż złoto, czy dolar amerykański. Prezydent Kazachstanu jest bardzo pozytywnie nastawiony do kryptowalut, mimo szef krajowego banku centralnego powiedział w zeszłym miesiącu że jest zwolennikiem zakazu używania kryptowalut i wydobycia, biorąc pod uwagę ryzyko, jakie stanowią dla waluty krajowej.

Jakie jest Twoje zdanie w sprawie globalnego uregulowania kryptowalut?

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Close
Przejdź do paska narzędzi