News Room

Wszystkie kryptowaluty z Top 100 zaliczają spadki – próba manipulacji cen?

Niedziela, 10 czerwca: rynki kryptowalutowe doświadczyły dziś gwałtownego spadku po wiadomości, że amerykańska agencja zajmująca się regulowaniem rynku kontraktów futures (CFTC) zażądała danych handlowych od czterech głównych kryptogiełd . Dotknęły one wszystkich 100 najpopularniejszych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej w ciągu ostatnich 24 godzin.

                                             Wizualizacja rynku kryptowalut na podstawie Coin360

 

Bitcoin (BTC) stracił 7.61% procent swojej wartości w ciągu ostatnich 24 godzin, obecnie kosztuje 6.900 USD. Większość spadków miała miejsce w ciągu zaledwie 2 godzin.

 

                                                   Wykres cen bitcoinów. Źródło: Cointelegraph Bitcoin Price Index

Ethereum (ETH) zyskiwało na wartości początkiem czerwca, dziś spadło poniżej poziomu 600 USD. Po stracie około 9 procent w ciągu 24 godzin, obecnie waluta jest na poziomie około 540 USD.

 

                                            Wykres cenowy Ethereum, źródło: Cointelegraph Ethereum Price Index

Łączna kapitalizacja rynkowa wynosi 301 miliardów dolarów w czasie pisania artykułu. W ciągu ostatnich 30 dni pułap rynkowy spadł o 140 miliardów dolarów, co stanowi stratę wartości około 30 procent.

                                                                        Wykres kapitalizacji rynku, źródło: Coinmartketcap

 

Spośród dziesięciu największych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej, IOTA (MIOTA) i EOS poniosły największe straty w ciągu ostatnich 24 godzin, według Coinmarketcap, MIOTA spadła o blisko 17 procent, osiągając 1,39 USD. EOS, który odnotował znaczny wzrost na początku tego miesiąca, związany z wydaniem Mainnetu EOSIO 1.0, również odnotował znaczące spadki, tracąc 15 procent w ciągu 24 godzin. Obecnie jego wartość wynosi 12,20 USD.

Gwałtowny spadek cen kryptowalut nastąpił po wiadomości, że amerykańska agencja odpowiadająca za  regulowanie rynku kontraktów terminowych (CFTC) zażądała danych handlowych z giełd kryptowalut Bitstamp, Coinbase, itBit i Kraken. Są to odpowiednio 21, 14, 45 i 13 największe giełdy na świecie według wielkości obrotu, (Coinmarketcap).

Po uruchomieniu transakcji futures bitcoin przez CME Group w grudniu 2017 r., cztery giełdy na żądanie CFTC, dostarczały dane o cenach dla CME Group. Wniosek CFTC jest częścią dochodzenia w sprawie tego, czy na tych platformach zachodzi jakakolwiek działalność, która mogłaby stanowić manipulację cenową krypto.

Bloomberg poinformował dziś, że południowokoreańska giełda Coinrail sprawdza swoje systemy, po podejrzeniu  o próby włamania. Coinrail twierdzi, że ​​udało jej się odeprzeć atak próby przejęcia NPXS, NPER i ATX. To wydarzenie prawdopodobnie nie wpłynęło znacząco na ceny na rynkach, dane Coinmarketcap pokazują, że Coinrail jest dopiero 99 co do wielkości giełdą kryptowalut, z obrotem „zaledwie” około 2,5 miliona USD.

Przedsiębiorca i fascynat Bitcoina Alistair Milne stworzył na Twitterze dziś ankietę, pytając swoich obserwatorów, co jest przyczyną gwałtownego spadku rynków krypto. Według ankietowanych, spadki na giełdach nie są powiązane ani z zażądaniem danych od giełd przez CFTC (10%), ani z hackowaniem giełdy Coinrail (9%). Najczęściej obserwatorzy wskazali odpowiedź „Inna przyczyna” (50%), kolejną była zaś surrealistyczna odpowiedź „Kryptowaluty umierają”.

Jak Wy sądzicie, co wpłynęło w największym stopniu na dzisiejsze spadki na rynku?

 

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Zobacz również

Close
Close
Przejdź do paska narzędzi