Portfele

Portfele kryptowalut

Pewnie nie raz zastanawialiście się na początku swojej przygody z kryptowalutami  –  gdzie można je przechowywać? Na ten moment kryptowaluty możemy trzymać bezpośrednio na giełdzie (większe prawdopodobieństwo utraty środków) bądź na portfelach. Portfele możemy podzielić nad te pod jedną daną kryptowalutę, bądź takie które umożliwiają nam zabepiecznie kilkunastu za pomocą jednego urządzenia.  Portfele to po inaczej aplikacje zamieszczona na stronie internetowej lub urządzeniu fizycznym, które zarządzają Twoimi prywatnymi kluczami. Poniżej przedstawiamy opis poszczególnych, co ważne sprawdzonych przez nas portfeli, wraz z opisem.

1). Portfele Sprzętowe:

To inaczej fizyczne urządzenia elektroniczne, przeznaczone tylko i wyłącznie do zabezpieczania kryptowalut. Obecnie to najbezpieczniejsza forma przechowywania kryptowalut. Warto dodać, iż można nimi zabezpieczać większość znanych tokenów (tych mniejszych też). Za ich pomocą zabezpieczymy również zewnętrzne aplikacje na stronach www, typu portfele do tokenów ERC20 – Myetherwallet i inne.  Są one jednak najkosztowniejszym rozwiązaniem, o poszczególnych cenach dowiecie się niżej.

 

Ledger Nano S - The secure hardware wallet

Ledger nano S – na ten moment najpopularniejszy portfel fizyczny wśród osób poważnie myślących o kryptowalutach i ich zabezpieczeniu . Ledger Nano S to portfel sprzętowy Bitcoin, Ethereum i innych Altcoinów , oparty na solidnych funkcjach bezpieczeństwa służących do przechowywania kryptowalut i zabezpieczania płatności . Łączy się z dowolnym komputerem ( poprzez port USB), dzięki wbudowanemu ekran OLED wystarczy  dwukrotnie sprawdzić i potwierdzić każdą transakcję jednym kliknięciem na bocznych przyciskach. Kolejny atut to prostota obsługi i przechowywania kryptowalut. Portfel ten jest ciągle rozwijamy, uzupełniany o nowe kryptowaluty (w przypadku ich dodania, wystarczy ściągnąć najnowszą aktualizację).

 

 

Na dzień dzisiejszy możemy nim zabezpieczyć tokeny przedstawione na grafice:

 

 

Ten sprzętowy portfel pozwala nam zabezpieczyć dodatkowo wszystkie tokeny powstałe na platformie Ethereum, dzięki niemu zabezpieczymy portfel i adresy generowane na stronie Myetherwallet, bez konieczności podawania i zapamiętywania haseł (a co ważniejsze bez możliwości udostępniania ich  osobom trzecim czy złośliwym oprogramowaniom).

Obecna cena wraz z kosztem wysyłki (do Polski) , wynosi 94.8 Euro. Dostępna jest również droższa wersja – Ledger Blue 274,80 Euro, z dużo większym wyświetlaczem i możliwością połączenia przez moduł bluetooth.
Ledgera kupicie bezpośrednio u oficjalnego sprzedawcy tutaj: https://www.ledgerwallet.com/r/b3fc

 

Trezor – konkurent Ledgera, poza podobnym opisem jak wyżej przedstawimy tutaj różnice, które można dostrzec. Na pierwszy rzut oka rzuca się liczba obsługiwanych (możliwych do zabezpieczenia tokenów), tutaj trezor wypada gorzej, oto lista tokenów które możemy nim zabezpieczyć: Bitcoin, Litecoin,  Ethereum, (+ wszystkie tokeny ERC-20), ZCash, Namecoin , Dogecoin, Dash,  Bitcoin Testnet oraz Ethereum Classic.
Istotnym jest tutaj sposób zabezpieczenia, Trezor stawia na w pełni otwarte firmware, dzięki czemu można zweryfikować jego działanie. Niestety ułatwia to również pisanie exploitów.  Dla nas oznacza to jedynie tyle, iż po prostu można łatwiej złamać jego zabezpieczenia ( co w przeszłości miało już 2 razy miejsce).

Trezor w porównaniu do Ledgera różni się mocno w obsłudze, nie ujmuje to mu oczywiście prostoty, lecz tutaj autorzy stawiają na rozwiązanie poprzez stronę zewnętrzną. Oznacza to w skrócie, iż obsługujemy swój portfel w przeglądarce internetowej.

Na dzień dzisiejszy cena Trezora wynosi 89 Euro (+17 Euro przesyłka). Do nabycia na oficjalnej stronie tutaj: https://shop.trezor.io/

2). Dedykowane portfele danej kryptowaluty – stworzone przez twórców danej kryptowaluty do przechowywania tylko i wyłącznie niej samej. Przykładem mogą być tutaj znane kryptowaluty jak NEO czy Lisk, Byteball które posiadają swoje dedykowane portfele. Portfele te zazwyczaj można ściągnąć  na nasz komputer, gdzie program wygeneruje nasz własne adres do trzymania kryptowalut. Logowanie do portfela następuje za pomocą tzw. Seed-u, czyli kombinacji kilkunastu słów do wpisania. Niesie to za sobą, jednak pewnego rodzaju niebezpieczeństwa, jeśli zarazimy nasz komputer złośliwym oprogramowaniem wtedy osoba trzecia/program może w prosty i niezauważalny dla nas sposób wykraść dane logowania.

 

3). Portfele desktopowe – stacjonarne – mogą zostać pobrane i zainstalowane na Twoim komputerze. Polecane w przypadku gdy  głównym wymaganiem jest prywatność (uniknięcie trzymania tokenów na giełdzie). Przykładem jest tutaj portfel electrum.

 

4). Wallet Paper (papierowe) – Bardzo dobre rozwiązanie na start, co najważniejsze darmowe. Portfelem jest prosta kartka papieru z nadrukowanym adresem i kluczem prywatnym. Warto tutaj jednak poczynić odpowiednie kroki – po ściągnięciu strony www generującej takie portfele, generujemy je przy odłączonym intrenecie! Następnie drukujemy 2-3 kopie, zabezpieczamy (w sejfie, a najlepiej 3 różnych :D) i usuwamy z pamięci/komputera dokumenty. Na tak wygenerowany adres możemy bezpiecznie przesłać środki , w momencie kiedy chcemy je użyć musimy zaimportować klucz prywatny do portfela z dostępem do sieci. Wadą takiego rozwiązania jest niestety mała mobilność środków i spora czasochłonność.

 

5). Aplikacje – wypuszczane np. przez twórców kryptowalut, do przechowywania ich znacznej ilości w jednej aplikacji. Są w ciągłym rozwoju, uaktualniane o nowe tokeny, ciągle nie są one jednak w wersji finalnej. Znaleźć można również aplikacje pod daną kryptowalutę, najczęściej pod Bitcoina, aplikacja taka generuje nasz osobisty adres portfela, za pomocą której możemy w szybki sposób przelewać nasze środki. Co do ich bezpieczeństwa, nie możemy się na razie wypowiedzieć, gdyż to nowe rozwiązania. Warto jednak mieć na uwadze by przed ściągnięciem takich aplikacji na nasz telefon dobrze rozeznać się na forach, poczytać opinie, by przypadkiem nie stracić naszych środków przez niewiarygodną aplikację.

Tagi
Pokaż więcej

kryptowaluciarz

kryptowaluciarz.pl

Dodaj komentarz

Close
Przejdź do paska narzędzi