News Room

Podatki od kryptowalut w Europie

W związku z szumem, jaki wywołał nasz Rząd poprzez chęć nieumyślnego opodatkowania kryptowalut  przyjrzymy się jak sytuacja wygląda w innych państwach Europy.

 

Niemcy –  Bitcoin i altcoiny  w świetle prawa nie są uważane za towar. Handlujący krypto, jest całkowicie zwolniony z podatku, jeśli jego zyski kapitałowe nie przekraczają 600 EUR. Dodatkowo jeśli sprzedawca sprzedaje swoja e-walutę po okresie jednego roku lub więcej, wówczas zyski kapitałowe są również całkowicie zwolnione z podatku. Załóżmy, że jesteś zameldowany w Niemczech i kupiłeś 1 BTC 1 sierpnia 2015 r.  W dniu 2 września 2016 r. zdecydowałeś się na sprzedaż 1 BTC (kupione 1 sierpnia 2015 r.) W tym scenariuszu jesteś po wypłacie pierwszego BTC w postaci fiat (Euro i inne) i nie musisz odprowadzać żadnych pieniędzy do US mimo osiągniętych zysków. W innych przypadkach trzeba się liczyć z opodatkowaniem swojego dochodu od osób fizycznych,  na poziomie 25%

Dania – Dania jest niewątpliwie jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla technologii blockchain na świecie. Tutaj transakcje Bitcoin / krypto nie są opodatkowane, a ewentualne zyski kapitałowe na wirtualnych walutach są zwolnione z podatku w świetle tej duńskiego prawa. Taka polityka jest zgodna z celem, jakim jest uczynienie z Danii pierwszej na świecie bezgotówkowej gospodarki.

Białoruś – Białoruś, kraj bez dostępu do morza w Europie Wschodniej, wykazała, że ​​ma bardzo liberalne podejście w stosunku do walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, Ethereum itp. 22 grudnia 2017 r. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zalegalizował kryptowaluty, w tym ICO wraz z inteligentnymi kontraktami. To jednak nie wszystko, zadeklarował on, że wydobywanie e-walut (tzw. mining), handel i zyski kapitałowe z obrotu tokenami czy ICO będą również wolne od podatku przez następne 5 lat, aż do 1 stycznia 2023 roku.

Słowenia – Słowenia nie opodatkowuje zysków kapitałowych inwestorów indywidualnych handlujących kryptowalutami. Jednak dochody kryptograficzne, dla osób prowadzących swoją działalność, powinny być zgłaszane a następnie uregulowane. Obowiązujące stawki zależą od rocznego przychodu i wynoszą od 16% za mniej niż 8 000 EUR do 50% w przypadku dochodów powyżej 70 000 EUR rocznie.

Estonia – poddała waluty cyfrowe podatkowi od zysków kapitałowych i VAT. Władze w Tallinie traktują krypty jako zarówno środki płatnicze, jak i inwestycje.

Hiszpania –  rozważa ulgi podatkowe dla firm korzystających z technologii blockchain i kryptowalut. Dokładny zakres zwolnień jeszcze nie został ustalony, rządząca Partia Ludowa wprowadziła projekt ustawy który ma zachęcić małe firm z branży kryptograficznej do inwestowania.

Belgia – Wiele krajów UE wciąż czeka na wspólne, europejskie podejście do opodatkowania krypto-walutowego. Rząd w Belgii, który jest domem wielu instytucji UE, nie wydał oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Ostatnie doniesienia wskazują jednak, że instytucje skarbowe ścigają obywateli belgijskich obracających na zagranicznych giełdach. Każdy, kto inwestuje na rynkach kryptograficznych, powinien zapłacić 33% podatku od swoich zysków, mimo braku uregulowania prawnego e-walut. Belgowie powinni zadeklarować je jako „inne dochody” na swoich corocznych rozliczeniach.

Rosja – rozwój technologii blockchain, legalizacja kryptowalut do końca lipca 2018. Na MŚ w 2018 – możliwość płatności za noclegi i inne atrakcje turystyczne za pomocą Bitcoina

Holandia – holenderski minister finansów ogłosił, że holenderski rząd będzie odtąd uważał cyfrowe waluty jako tzw. „przedmioty barterowe”.  W związku z czym holenderscy użytkownicy kryptografii są opodatkowani zgodnie z odpowiednimi podstawowymi stawkami %.

Wielka Brytania – Brytyjski rząd uchylił obecny status prawny od Bitcoina w 2014 roku. Obecnie większość transakcji kryptowalutowych jest zwolniona z opłat VAT w kraju.  Ministerstwo Skarbu uważa BTC i inne krypto za „aktywa”, a nie za legalne waluty. Niesie to za sobą konieczność rozliczenia swoich zysków. Minerzy w ramach działalności gospodarczej  muszą zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych według standardowej stawki 20%. Ważnym aspektem w tym kraju jest kwota wolna od podatku wynosząca 11 300 £ rocznie na osobę. Osoby będące w małżeństwie mogą „przekazać” część swojej inwestycji w kryptografię swojej drugiej połowie. Jeśli planujesz wypłatę prawidłowo i zrobisz to w kwietniu (początek / koniec nowego roku podatkowego), możesz wypłacić 11,330 £ 5 kwietnia i 11,300 £ na 6 kwietnia, co oznacza, że ​​przypadają one na osobne lata podatkowe. Możesz podwoić tę kwotę, jeśli jesteś żonaty, co oznacza, że ​​możesz wypłacić 45 200 £ bez konieczności płacenia podatku.

Włochy – Zerowe opodatkowanie kryptowalut od III kwartału 2017 r

Jakie jest wasze stanowisko do rozliczania zysków z kryptowalut? Powinniśmy naśladować któryś kraj, czy może stworzyć własny indywidualny system?

 

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Close
Przejdź do paska narzędzi