Kryptowaluty

Kopanie kryptowalut smartfonem – poradnik

Wydobywanie kryptowalut na smartfonie, nie różni się od miningu przy użyciu specjalnie do tego przygotowanego komputera, potocznie zwanego koparką kryptowalut. Nie wdając się w wyjaśnianie, czym są kryptowaluty, czy w jaki sposób odbywa się ich wydobycie, warto tutaj jednak zaznaczyć, że polega ono na rozwiązywaniu bardzo  skomplikowanych problemów kryptograficznych. Do czego potrzebować będziemy sprzętu o określonej mocy obliczeniowej. By kopanie odbywało się w czasie zapewniającym opłacalność całego przproceu, potrzebne jest urządzenie (bądź grupa urządzeń) o wysokiej mocy obliczeniowej.

 

Czy przeciętny smartfon jest sprzętem, na którym kopanie kryptowalut ma sens? W przypadku względnie
nowych smartfonów stosunek wydajności do zużycia prądu (który w głównej mierze odpowiada za opłacalność wydobycia) okazauje się być naprawdę korzystny. Ostateczny zysk z kopania przy użyciu telefonu może być znacznie wyższy, niż gdybyśmy wykorzystali do tego komputer stacjonarny o całkiem przyzwoitej wydajności, lecz nie wyposażony w mocną kartę graficzną. Dowiedzmy się, więc jak wydobywać kryptowalutę na smartfonie w kilku prostych krokach.

Jakiego urządzenia użyjemy?

Zanim zaczniemy wydobywać e-waluty, musimy postawić sobie bardzo ważne pytania: Czy telefon, którego użyjemy do kopania, będzie nam służył wyłącznie do miningu (to dobre rozwiązanie, jeśli mamy smartfona, który bezużytecznie leży w szufladzie)? Czy może to urządzenie naszego codziennego użytku i będziemy wykorzystywać go także do normalnych zadań? Jeśli zdecydowaliśmy się na pierwsze rozwiązanie, dobrym pomysłem będzie zresetowanie sprzętu i przywrócenie go do ustawień fabrycznych. Usunięcie niepotrzebnych aplikacji,  działających w tle,  które będą w pewnym stopniu obciążać procesor,  więc jego zasoby.  Przeznaczenie telefonu tylko jako koparka, bądź jako telefon na co dzień, a kopanie przy okazji, będzie istotne przy dalszej szczegółowej konfiguracji wydobycia.

 

 

Specjalnie dla Was uzyskaliśmy specjalną ofertę

Rejestrując się z naszego linku (kod QR) do aplikacji, serwisu możecie bez dodatkowych opłat kopać dodatkową krypowalutę Monero XMR

 

Przewodnik instalacji i obsługi mobilnej kopalni

 

INSTALUJEMY MINERGATE

W pierwszej kolejności musimy zainstalować aplikację, która będzie operatorem naszej koparki. Jedną z najbardziej popularnych, co równie istotne uniwersalnych aplikacji jest MinerGate. Jej zalety to intuicyjna konfiguracja i obsługa. Kolejny atut, wieloplatformowość, oprogramowanie dostępne jest w wersjach na system Windows, MacOS, Linux oraz w postaci serwisu. Dzięki MinerGate możemy więc uruchomić i zintegrować grupę różnych koparek, służących do wydobywania kryptowalut na jednym, wspólnym koncie.

 

REJESTRACJA KONTA (www.minergate.com
Koniecznym jest zarejestrowanie się w usłudze – w tym celu po uruchomieniu aplikacji wpisujemy swój login i hasło (jeśli wcześniej zarejestrowałliście się z kodu QR, bądź z tego linka). W innym przypadku naciskamy Sign up, a następnie podajemy adres email i hasło, których będziemy używać do stworzenia konta w MinerGate i logowania się. Ustalamy też ustalić dodatkowy PIN zabezpieczający,  niezbędny przy wypłatach wykopanych środków.

 

 

                  Poniżej kilka screenów, na które napotkacie się przy konfiguracji aplikacji

   

 

USTAWIAMY NASZĄ KOPARKĘ

Kolejnym krokiem będzie odpowiednia konfiguracja aplikacji. Klikając ikonę w lewym górnym rogu ekranu (trzy poziome paski), otwieramy menu i przechodzimy do zakładki Settings. Gdzie ustalamy za pomocą paska Only when charging, czy mining ma się odbywać tylko, gdy telefon jest podłączony do ładowarki, czy także na zasilaniu z akumulatora. Jeśli wybierzemy ten drugą propozycję, możemy zdecydować, czy wydobycie ma się zatrzymyać, jeśli w baterii zostanie niewiele energii (Mine on Low Battery) . Ustalmy dalej, czy do kopania będziemy wykorzystywać transfer danych komórkowych (Use Mobile Data) (wyłączenie opcji  poskutkuje kopaniem tylko, gdy będziemy podłączeni do sieci Wi-Fi). Dalej wybierzemy, czy chcemy otrzymywać powiadomienia na smartfonie z postępu wydobywania (Notifications) , a także, czy chcemy, by ekran kopania był zabezpieczony przed włączeniem blokady (Keep screen on)

 

Najistotniejszym elementem konfiguracji jest podjęcie decyzji, ile rdzeni procesora w naszym telefonie chcemy poświęcić na wydobycie (Thread Count) . Tutaj powinniśmy powrócić do decyzji przeznaczenia naszego smarftona. Jeśli urządzenie służyć będzie wyłącznie do kopania kryptowalut, możemy przeznaczyć do niego wszystkie dostępne wątki/rdzenie, jakimi dysponuje procesor. Oczywiście wiązać będzie się to zzwiększone zużyciem prądu i mocny, nagrzewanie się sprzętu (zadbajcie o jego odpowiednią wentylację, zdejmijcie dodatkowe obudowy) co w dłuższym okresie może (lecz nie musi) spowodować problemy w poprawnym funkcjonowaniu telefonu. Radzimy więc testować, zacząć od maksymalnej liczby wątków, a w przypadku zauważenia, że rządzenie zbyt mocno się nagrzewa – przestaje działać stabilnie bądź nawet samoczynnie się wyłącza, warto zmniejszyć zaangażowanie procesora w kopanie. Jeśli jednak poza kopaniem telefon służy nam do codziennych zadań, liczba rdzeni przeznaczonych do wydobycia musi być zdecydowanie mniejsza. Oczywiście cały proces kopania obniża dostępną wydajność telefonu, więc liczbę wątków należy dobrać w taki sposób, by normalne korzystanie ze smartfona nie stało się zbyt uciążliwe. Jeśli nasze urządzenie wyposażone jest w ośmiordzeniowy procesor, warto zacząć od połowy wątków kopiących (4). Następnie, w zależności od obserwacji sprzętu, można próbować tę liczbę stopniowo zmniejszać lub zwiększać, aż do optymalnego ustawienia.

ROZPOCZYNAMY KOPANIE

Po poprawym przejściu procesukonfiguracji, możemy rozpocząć wydobycie. Wracamy do głównego ekranu i wybieramy walutę, którą chcemy wydobywać, następnie naciskamy ikonę play. Na ekranie pwoinna pojawić się liczba H/s (hash na sekundę), mówiąca o prędkości kopania. Znajdziemy tutaj także czas pracy naszego telefonu. W każdej chwili możemy zmienić wydobywaną walutę. Więcej danych znajdziemy,
przechodząc (znów poprzez menu) do zakładki Dashboard. Gdzie znajdziemy zestawienie naszych wydobytych kryptowalut przez aplikację .

WYPŁATA

KGdy wykopiemy odpowiednią liczbę tokenów, możemy przelać je na swój portfel odpowiedniej waluty. Warto jednak pamiętać, że każda z kryptowalut ma swój minimalną ilość, od którego będziemy mogli zrealizować wypłatę. W MinerGate musimy też liczyć się z niewielką opłatą transakcyjną – jest ona różna dla każdej z krypto. Dlatego przed wypłatą warto upewnić się, czy wykopaliśmy już na tyle dużo, by prowizja MinerGate nie skonsumowała nam całej naszej wypłacanej kwoty.

Jakie są Wasze doświadczenia z kopaniem kryptowalut? Może zechcecie się nimi podzielić i nam je udopstępnić, wtedy moglibyśmy stworzyć szerszą bazę i przedstawić obszerne wyniki. Wyniki,  zostanmą przedstawione na naszym serwisie dla zarejestrowanych użytkowników. Także polecamy opcję dołączenia do nas i czerpania z wiedzy zupełnie za darmo.

 

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Close
Przejdź do paska narzędzi