News Room

Dywersyfikacja portfela wg. Markowitza? To nie takie proste

Przy ponad 1600 kryptowalutach, na które mogę się decydować inwestorzy, możliwość wyboru może wydawać się przytłaczająca. Przy tak ogromnej ilości, budzą się pytania.: Jak ważny jest wybór konkretnych kryptowalut? Czy warto dywersyfikować swoje portfolio w celu ograniczenia ryzyka? Praca Harry’ego Markowitza może skłonić cię do refleksji na ten temat.

Nagrodzony Noblem ekonomista, opracował nowoczesną teorię portfela (MPT), w której podkreśla, że ​​dywersyfikacja aktywów ma kluczowe znaczenie. Urozmaicając wystarczająco portfel, sprawisz, że ryzyko zniknie i poprowadzi Cię to do zysków. Badania Markowitza wykazały, że inwestorzy mogą stworzyć idealne portfolio.

Rzeczywiście, ostatnio opublikowane badania przeprowadzone przez Bocconi Students Investment Club na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie we Włoszech wykazały, że zastosowanie struktury MPT do ,,krypto-walki” pokonało wszystkie inne portfele, kosztem większej zmienności.

Klub inwestycyjny napisał:

„Nasze wyniki, zgodne z MPT, wskazują na to, że wariancja portfela może zostać znacząco obniżona poprzez stosowanie rozbieżności między posiadanymi tokenami”.

Jeffrey Van de Leemput, współzałożyciel Cryptocampus, grupy doradztwa kryptograficznego, mówi, że dywersyfikacja portfela jest bardzo ważna. Nie tylko zmniejsza ono ryzyko, lecz może również znacznie zwiększyć współczynnik przyrostów portfela.

Strategia dywersyfikacji a kryptowaluty

Strategia ograniczania ryzyka może być trudna do osiągnięcia w kryptowalutach. Kiedy w tym roku doświadczyliśmy niczym pionowego spadku ceny BTC, pociągnęło to również za sobą ceny innych kryptowalut. Stąd niektórzy nie zgadzają się z teorią Markowitza, a przynajmniej z jej przydatnością do nowego, odważnego rynku kryptowalut.

Dejun Qian, założyciel FUSION Foundation, publicznego projektu blockchain, mówi, że dywersyfikacja może pomóc w zwiększeniu możliwości znalezienia kryptowaluty która się przyjmie i osiągnie znaczące zyski. Ostrzega, że ​​na tym rynku 90 procent projektów umrze w przyszłości. Dywersyfikacja natomiast pomoże nam znaleźć pozostałe 10 procent. Dodał również, że na tym rynku ryzyko jest wysokie, a inwestycja w krypto nie jest odpowiednia dla każdego inwestora.

Z drugiej strony, akcje i obligacje również są ryzykowne, a  niektórzy analitycy z Wall Street mówią, że samo krypto może służyć jako miejsce manipulacji dla głównych inwestorów.

Strateg JP Morgan, zbadał potencjalną rolę kryptowalut w dywersyfikacji globalnego portfela w 71-stronicowym raporcie z badań nad kryptowalutami opublikowanym w lutym.

„Biorąc pod uwagę zarówno wysokie zyski w ciągu ostatnich kilku lat, jak i ich niską korelację z głównymi klasami aktywów, równoważy to koszty wysokiej zmienności. Kryptowaluty mogą potencjalnie przyczynić się do dywersyfikacji globalnych  środków i portfeli akcji. „

Qian zauważa, że pułap rynkowy kryptowalut wzrósł maksymalnie do ok. 820 miliardów dolarów tego roku (choć ostatnio spadł poniżej 300 miliardów dolarów). Nikt nie może zaprzeczyć, że ten rynek staje się coraz ważniejszy. Lecz nadal ma duże rezerwy i jest bardzo mały w porównaniu do całego rynku walutowego.

„Wraz z tym ekspansywnym wzrostem, posiadanie kryptowalut w portfelu inwestycyjnym nie tylko może pomóc  zarobić na tym boomie, ale także pomóc mi dowidzieć się więcej o tym nowym świecie” – mówi Qian.

Podsumowując, MPT Markowitza jest dla inwestorów, którzy są w stanie podjąć większe ryzyko.

Jest to dobrze znana strategia inwestycyjna, która prowadzi inwestorów do łączenia portfela aktywów ze zwrotami. Należy jednak pamiętać, że krypto nie jest jeszcze dojrzałą klasą aktywów i niezwykle zmienną, dlatego też trudno jest przewidzieć jej zachowania i wzorce.

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Close
Przejdź do paska narzędzi