News Room

94 z 100 najlepszych projektów powstało na Ethereum

Według Kevina Rooke’a, badacza kryptowalut i YouTubera, społeczność Ethereum ma już ponad 250 000 programistów, a 94 spośród 100 najlepszych projektów blockchaina zostało uruchomionych na sieci Ethereum.

„Po prostu nie można zbudować doskonałych aplikacji i produktów bez dużej bazy programistów. Dzisiaj Ethereum ma około 250 000 programistów pracjących na tej platformie. Branża jest nadal bardzo mała więc 250 000 to szokująca liczba. Struktura programistyczna Ethereum o nazwie Truffle ma już ponad 500 000 pobrań, nawet spadek cen w 2018 roku nie wpłynął na zainteresowanie platformą, które wciąż rośnie ” powiedział Rooke

 

Czy  inne zdecentralizowanyme platformy mogą konkurować z Etherum?

Ogromna większość kryptowalut i tokenów, oprócz sieci blockchain skupionych na płatnościach, takich jak Bitcoin, Ripple, Bitcoin Cash i Litecoin, jest zbudowana na bazie protokołu Ethereum. Nawet Tron, 10. co do wielkości kryptowaluta na rynku globalnym z wyceną rynkową w wysokości 3,4 miliarda USD.  Został zbudowany na podstawie tokena ERC20 Ethereum (choć obecnie programiści pracują nad przeniesieniem Trona na niezależną sieć blockchaina).

Warta 2 mld USD chińska sieć  blockchain VeChain, 1 mld USD  Ontology, 900 mln USD ICON w Korei Południowej i 850 mln USD projekt Zilliqa to kilka przykładów dużych projektów blockchain, które obecnie funkcjonują w sieci Ethereum.

W ciągu ostatniego roku pojawiły się alternatywne protokoły blockchain, których celem jest konkurowanie z Ethereum. Chcą one wstąpić do grona wiodących zdecentralizowanych platform. EOS, NEO, Cardano, Qtum i ICON zyskały znaczącą wartość rynkową i swoje miejsce na rynku globalnym, koncentrując się na zdecentralizowanych aplikacjach.

EOS, który jest również oparty na sieci Ethereum, zebrał 4 miliardy dolarów podczas największej początkowej ofercie  (ICO) w historii. Miało na to wpływ wsparcie projektu ze strony miliardera, inwestora Mike’a Novogratza. Tylko NEO, Cardano i Qtum ze 100 najlepszych projektów blockchain na świecie to zdecentralizowane protokoły aplikacji zbudowane od zera, z prawdziwą wizją stania się wiodącym protokołem blockchain.

Przewiduje się, że główna sieć EOS zostanie uruchomiona w ciągu najbliższych 24 do 48 godzin, a pomimo ogromnej sprzedaży , nadal opiera się na sieci Ethereum, by rozliczyć inteligentne kontrakty.

Rooke podkreślił, że duży kapitał nie jest już wystarczający do rozpoczęcia procesu tworzenia dużego projektu blockchain, zwłaszcza dla zdecentralizowanych aplikacji. Potencjał Ethereum można wykazać tylko dzięki wypuszczonym Dappsom. Jeśli deweloperzy opuszczą protokół Ethereum, niezależnie od jego architektury i technologii, sieć Ethereum straci swoją wartość.

W związku z tym Rooke zauważył, że Ethereum wygrał już wyścig. Jest wiodącą platformą inteligentnych kontraktów dla branży kryptowalut.

„Jak pozyskać programistów, gdy nie masz nikogo, kto korzysta z Twojej platformy? Jak korzystać z platformy, skoro nie masz programistów, którzy zamierzają zbudować podstawową infrastrukturę ułatwiającą uruchamianie aplikacji? Pod pewnymi względami pieniądze mogą uruchomić proces, lecz dziś w krypto każdy ma pieniądze, w tym Ethereum, co eliminuje przewagę”

Społeczność EOS

Kryptowaluta EOS już rozpoczęła próbę stworzenia dynamicznej społeczności poprzez hackathon, z cennymi  nagrodami w wysokości wielu milionów dolarów. Inne projekty blockchain prawdopodobnie zrobią to samo, aby konkurować z Ethereum. Jednak, jak na razie, Ethereum pozostaje nadal dominującą platformą smart kontraktów.

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Close
Przejdź do paska narzędzi